دسته‌بندی نشده, مقاله ها

لیست منابع وکالت 1400-1401

منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰

۱. حقوق مدنی (ضریب ۳)

اولین مورد از منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰ جزوه حقوق مدنی دکتر ملاکریمی از نظر تنوع قوانین خاص بروزرسانی شده و به جرأت می‌توانم بگویم کامل می‌باشد و با خواندن و نُت‌برداری از نکاتِ مهم آن کاملاً از بقیۀ منابع فرعی بی‌نیاز می‌شوید،

در کنار این جزوه نباید فراموش کرد که قانون مدنی حتماً باید خوانده شود برای قانون‌خوانی کتاب «شرح جامع قانون مدنی» تألیف آقای فرهاد بیات ضروری به نظر می‌رسد: نثر این کتاب، از کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونیِ» مرحوم کاتوزیان ساده‌تر است و دانشجویان بیش‌تر می‌‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

در این کتاب، در ذیل هر ماده به مواردِ ذیل نیز اشاره شده است:

۱) نظریات علمای برجستۀ حقوق
۲) آرای شعب و هیأت عمومی دیوان عالی کشور
۳) نظریات و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام
۴) نظریات مشورتی اداره کلّ حقوقی و تدوین قوانین قوۀ قضائیه
۵) نظریات شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

در مورد تستِ مرتبط با این درس، کتاب «مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای ‌حقوق مدنی» (مؤلف: دکتر مجید قربانی‌لاچوانی  و تست مدنی آقای دکتر محمدحسین شهبازی) بهترین منبع برای سنجش دانش داوطلبان در درس حقوق مدنی است. در این کتبب، علاوه بر ذکر پاسخِ صحیحِ هر تست، پاسخ تشریحی و جامعی مربوط به هر تست آورده شده است. نکتۀ قابل توجّه اینکه علّتِ نادرست بودنِ هر گزینه نیز در این کتاب ذکر گردیده است.

۲. آیین دادرسی مدنی (ضریب ۳)

منبع دوم از منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰ «آیین دادرسی مدنی» می باشد.بدون تردید در هر جا که سخن از منبعِ درسِ «آیین دادرسی مدنی» می‌شود همه از کتابهای استاد شمس سخن به میان میاورند اما باید توجه داشت حجم بالای این کتاب برای داوطلبانی که تمام مفاهیم آن را باید کاملاً از بَر باشند تقریباً غیر ممکن است، و نیاز به مطالعه جزوات مربوط دارد برای این منظور کتاب فرمولاسیون آیین دادرسی مدنی دکتر علی فلاح یا شرخ جامع آیین دادرسی مدنی دکتر محمد مهدی توکلی پبشنهاد میگردد

۳. اصول فقه (ضریب ۱)

کتاب اصول فقه شب خیز با دو جلدی اصول به روش ساده خانم سمیرا محمدی بسیار شیوا و به نوعی همه فهم است،برای کتاب تست این درس هم به نظر می‌رسد کتاب تست اصول خانم سمیرا محمدی  کافی باشد.

۴. حقوق تجارت (ضریب ۲)

در این درس مؤکداً تسلط به قانون توصیه می‌گردد چرا که این درس مثلِ حقوق مدنی، تحلیلی نیست. با این حال کتاب دو جلی آقای رشیدی نسب یا فرمولاسیون تجارت آقای فلاح یا کتاب مختصر تجارت آقای توکلی پیشنهاد میگردد

«مجموعه سوالات حقوق تجارت » تألیف آقای دکتر مجید قربانی برای تستِ این درس در منابع آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰ پیشنهاد می‌گردد.

۵. حقوق جزا (ضریب ۲)

قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ (به همراه بخش تعزیرات قانون مجازات مصوب ۱۳۷۵) و کتاب «دوره پیشرفته حقوق جزای عمومی و اختصاصی دکتر بهداد کامفر » که از مؤسسۀ پژوهش به چاپ رسیده است برای داوطلبانِ با سطح بالا پیشنهاد می‌گردد.

اما منابع برای داوطبانی که در این درس پایه‌ی متوسطی دارند این دو کتاب مفید خواهد بود:

۱) کتاب جزای عمومی واختصاصی (شادی عظیم زاده )
۲) جزای عمومی و اختصاصی (احمد غفوری)

در مورد تست نیز گفتنی است کتاب تست دو جلدی شادی عظیم زاده یا تست جزای احمد غفوری کتاب خوبی است

۶. آیین دادرسی کیفری (ضریب ۲)

کتاب «نکته‌های در قانون آیین دادرسی کیفری» تألیف دکتر علی خالقی بهترین منبع در این زمینه از منابع آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰ است. این کتاب همانند کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونیِ» مرحوم کاتوزیان، به بررسی ماده به مادۀ قانون آیین دادرسی کیفری پرداخته است.

البته برای داوطلبانِ ارشدِ حقوقِ جزا علاوه بر این کتابِ فوق، کتاب آیین دادرسی کیفری همین مؤلف که به تازگی توسط انتشارات شهر دانش به چاپ رسیده و از جمله کتاب‌های پُرفروش است توصیه می‌شود.

برای داوطلبین با سطح متوسط کتاب کمک حافظه کیفری عظیم زاده از انتشارات دوراندیشان پیشنهاد میگردد

البته کتاب قانون‌یار آیین دادرسی کیفری انتشارات چتر دانش نیز در صورتی که تمایلی به خریدِ دو منبع قبل ندارید، مطلوب به نظر می‌رسد. در خصوص تست، برای داوطلبان وکالت و قضاوت به نظرِ ما فقط کتابِ تست کیفری خانم عظیم زاده یا تست کیفری غفوری پیشنهاد می‌شه چون در چاپ جدید کامل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *